Wednesday, March 3, 2010

Całkowite zaćmienie Słońca w dniu 11 lipca 2010

W skrócie o zaćmieniu:

Drugie w tym roku zaćmienie Słońca, będzie zaćmieniem całkowitym i nastąpi w dniu 11 lipca 2010. Będzie to również jedyne całkowite zaćmienie Słońca widoczne w tym roku i będzie trwało maksymalnie 5 minut 20 sekund, dokładnie w punkcie (współrzędne: 19.7S, 121.9W) zaznaczonym na poniższej mapie. Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 18:15:15 a zakończy o 20:51:42 czasu Greenwich, kiedy Ziemia wyjdzie z cienia.
eclipse, total, solar, July, 2010
Trasa całkowitego zaćmienia Słońca:

Trasa zaćmienia, której maksymalna szerokość będzie wynosiła około 259km, przejdzie przez południową półkulę naszej planety i głównie przechodzić będzie nad Oceanem Spokojnym. W całkowitym stożkowym cieniu Księżyca znajdzie się południowy Pacyfik, podczas gdy Wyspy Cooka (zwłaszcza Mangaia, najstarsza z wysp Pacyfiku) i jedna ze słynnych Wysp Wielkanocnych Isla de Pascua (w języku hiszpańskim), będą jedynym lądem na Południowym Pacyfiku, który znajdzie się na trasie. Następnie stożek cienia Księżyca całkowitego zaćmienia Słońca przejdzie przez południową część Chile i Argentyny, i od tej chwili rozpocznie się końcowa faza zaćmienia.
eclipse, total, solar, July, 2010

Trasa częściowego zaćmienia Słońca:

Oprócz całkowitego zaćmienia, które będzie widoczne na nielicznych terenach zamieszkałych przez ludzi, będzie można obejrzeć częściowe zaćmienie Słońca, spowodowane przez stożek półcienia Księżyca. Będzie ono widoczne na większym obszarze, który obejmie Południowy Pacyfik i Amerykę Południową. Zaćmienie będzie widoczne jako częściowe zaćmienie Słońca w Argentynie, Chile, Peru i Boliwii. Jeśli akurat znajdziesz się na statku na Południowym Pacyfiku będziesz prawdopodobnie mógł zobaczyć przynajmniej częściowe zaćmienie Słońca.

Professional Polish Translation Powered by iHero Translations

No comments:

Post a Comment