Sunday, July 11, 2010

11 Temmuz 2010 Tarihinde Tam Güneş Tutulması

Güneş Tutulması hakkında Kısa Bilgi:

11 Temmuz 2010 tarihinde yılın ikinci güneş tutulması tam tutulma şeklinde gerçekleşecek. Bu ayrıca bu yıl gerçekleşen tek tam tutulma olacak. Tutulma aşağıdaki haritada gösterilen yerde (19.7 güney paraleli ve 121.9 batı meridyeni koordinatları noktasında) gerçekleşecek ve tam olarak 5 dakika 20 saniye sürecek. Tutulma saat 18:15:15 GMT (UT)’de başlayacak ve 20:51:42 GMT (UT)’de gölgenin dünyadan çekilmesiyle son bulacak.

11 Temmuz 2010 Tarihinde Tam Güneş Tutulması

Tam Güneş Tutulmasının Rotası:

Maksimum genişliği 259 km olan güneş tutulmasının yörüngesi güney yarımküreden, büyük oranda pasifik okyanusundan geçmektedir. Pasifik okyanusunun güney yarımküredeki kısmı üzerine düşecek olan ayın şemsiye şeklindeki gölgesi kara parçası olarak sadece Cook Adaları (özellikle Pasifik’deki en eski ada olan Mangaia) ve meşhur Easter Adası (İspanyolca Isla de Pascua) üzerine düşecek. Daha sonra güneş tutulmasından ileri gelen ayın dünya üzerine düşen bu gölgesi Şili’nin güneyi ve Arjantin’e doğru yol alacak ve tutulma bu noktadan sonra son bulacak.
11 Temmuz 2010 Tarihinde Tam Güneş Tutulması


Kısmi Güneş Tutulmasının Rotası:

Etki alanı sadece az nüfuslu dar bir kara parçası üzerine düşecek olan tam güneş tutulmasına ek olarak, Ay’ın kısmi gölgesinden ileri gelen ve Güney Pasifik ve Güney Amerika’yı kapsayan daha geniş bir alanda gözlenebilecek olan kısmi bir güneş tutulması gerçekleşecek. Kısmi güneş tutulmasının rotası üzerinde olan ülkeler Arjantin, Şili, Peru ve Bolivya. Eğer Güney Pasifik’te bir gemiyle seyahat ediyorsanız en azından kısmi güneş tutulmasını görebilirsiniz..

No comments:

Post a Comment