Sunday, July 11, 2010

Úplné zatmění Slunce 11. července 2010

Informace o zatmění:

11. července 2010 dojde k úplnému zatmění Slunce. Bude to druhé zatmění Slunce v roce 2010, zároveň se v tomto roce bude jednat o jediné úplné zatmění. Doba úplného zatmění bude maximální v místě vyznačeném na následující mapce (souřadnice 19.7S a 121.9W) a bude činit 5 minut a 20 sekund. Zatmění začne v 18:15:15 GMT (UT) a skončí v 20:51:42 GMT (UT), kdy stín Měsíce opustí Zemi.

Postup úplného zatmění Slunce:

Pás totality, jehož maximální šířka bude zhruba 259 km, se bude nacházet na jižní polokouli a bude se posouvat zejména přes Tichý oceán. Ve stínu Měsíce se ocitne jižní část Tichého oceánu a Cookovy ostrovy (zejména Mangaia, nejstarší ostrov v Tichém oceánu) a známý Velikonoční ostrov (španělsky Isla de Pascua) budou jedinými částmi pevniny, přes které bude v této oblasti přecházet. Potom se stín Měsíce přesune nad jižní Chile a Argentinu, kde skončí totalita zatmění.


Postup částečného zatmění Slunce:

Kromě úplného zatmění Slunce, které bude omezeno pouze na řídce osídlené oblasti, dojde i k částečnému zatmění Slunce vyvolanému polostínem Měsíce. Oblast pro jeho pozorování bude větší, bude sem spadat jižní část Tichého oceánu a Jižní Amerika. Mezi země, odkud bude částečné zatmění Slunce vidět, patří Argentina, Chile, Peru a Bolívie. Pokud se budete plavit jižním Pacifikem, pravděpodobně spatříte alespoň částečné zatmění.

No comments:

Post a Comment