Thursday, January 14, 2010

Eclipse 2010 Polish Version :Obrączkowe Zaćmienie Słońca dnia 15 stycznia 2010

Annular Solar Eclipse of January 15 2010


Obrączkowe Zaćmienie Słońca dnia 15 stycznia 2010

Wydarzenie to niewątpliwie jest bardzo oczekiwane wśród miłośników astronomii jak i ogólnie nauki. Najważniejszą informacją jest to, że Obrączkowe Zaćmienie Słońca ma mieć miejsce dokładnie w piątek 15 stycznia 2010.

Na szczęście słońce rzuci sylwetkę księżyca w promieniu o szerokości ok. 300km, natomiast ścieżka przebywa połowę obwodu Ziemi. Dosłownie oznacza to, iż cień księżyca przebędzie ponad 20 000 km wzdłuż Ziemi dając mieszkańcom ziemi niezwykłą szansę bycia świadkami zaćmienia słońca.

Według obliczeń, cień księżyca rozpocznie swą podróż w Afryce, unosząc się nad Czadem, Republiką Afryki Środkowej, Kongo, Ugandą, Kenią i Somalią. Następnie trasa przesunie się nad Ocean Indyjski. Przewiduje się, że zaćmienie osiągnie maksymalny czas trwania równy 11 minut i 8 sekund.


Sri Lanka i Indie(Południowe Indie)równocześnie, jako pierwsze z państw azjatyckich, zostaną objęte zaćmieniem. Centralna trasa wędrówki cienia, będzie miała miejsce w Bangladeszu, Birmie i Chinach, dając przy tym obserwatorom możliwość przeżycia niesamowitego doświadczenia.

Jakkolwiek częściowe zaćmienie jest obserwowane w znacznie rozleglejszej ścieżce półcienia sylwetki księżyca. Prawdopodobne obszary, które zostaną objęte tym zjawiskiem, to Europa Wschodnia, znaczna część Afryki, Azja i Indonezja

Professional Polish Translation Powered by iHero Translations 

No comments:

Post a Comment